Kategoriler
Microsoft-Windows

Windows 7 den Windows 10 a geçmeniz için 14 Neden

Windows 10 a geçmeniz için 14 neden

 • Daha Canlı Başlat Menüsü

Daha canlı başlat menüsü sayesinde son haberlere bakabilir, Windows mağazasındaki önerilen oyun ve uygulamalara göz atabilir, dosyalarınıza daha kolay erişebilirsiniz.İstediğiniz  uygulamayı başlat menüsüne sabitliyebilirsiniz.Yapmanız gereken uygulamanın üstüne sağ tıklayıp başlangıç ekranına sabitle ‘yi seçmelisiniz.

 

 • Windows Mağazasından Uygulama ve Oyun İndirebilme

Windows 10 ile kullanıcılara sunulan Mağaza telefonunuzdaki veya tabletinizdeki uygulamaları veya oyunları bilgisayarınıza da yükleyebilmenizi sağlıyor.Sosyal medyadan Minecraft ‘a kadar birçok uygulama ve oyun mevcut.Örneğin My study Life adlı uygulamayı indirerek akademik planınızı oluşturabilirsiniz.

 

 • Xbox ile Uyumlu Çalışabilme

Siz televizyonda Xbox ile oyun oynarken eve misafir geldiğinde oyununuzun yarım kalmasını istemiyorsanız Windows 10 ‘a geçmelisiniz.Windows 10 bilgisayarınıza Xbox’ınızı bağlıyarak televizyonda bıraktığınız oyunu kaldığınız yerden bilgisayarda devam edebilirsiniz.Tek ihtiyacınız olan şey ise bir kablo.Bilgisayardan Xbox live ile oyunlarınızdaki skorları ,rekorları arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.Bunun için Mağaza’dan Xbox uygulamasını indirmeniz yeterli olacaktır.

 

 • Daha İyi Oyun Deneyimi

Günümüzde artık oyun sektörü önemli bir yükselişe geçmiş durumda.Bunu Espor ‘un yükselişe geçmesiyle görebiliyoruz.Artık firmanlarda bunun farkında  ve yatırımlarını oyun sektörüne yöneltmeye başladılar bile.

Windows 10 a gelicek olan Creators Update ile oyun  oynamak artık daha keyifli olacak.Windows 10 ‘daki oyun modu hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

 

 • Daha Kolay Kullanım

Windows 10 şuana kadar ki en iyi Windows olarak piyasaya çıktı ve daha 2 yıl olmadan diğer Windows sürümlerinin satışlarını geride bıraktı.Windows 10 ‘un bukadar sevilmesinin bir diğer tarafı ise rahat klavye kısayolları olduğunu düşünüyoruz.Örneğin ekranın sağ alt tarafındaki bildirim çubuğu sayensinde  bilgisayarıza gelen bütün bildirimleri(e-posta, yüklediğiniz uygulamalar vb.) görebilirsiniz.Bunun dışında temel ayarları da buradan yapabilirsiniz.Ayrıca  Windows 10 ,  klavye kısayolları ile daha hızlı ve kolay kullanım sağlıyor.Klavye kısayolları ile ayrıntılı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 • Sürekli Güncel Duran İşletim Sistemi ile Daha Güvenli

Windows 10 ‘unda daha sağlıklı ve güvenli kullanmak istiyorsanız öncelikle korsan üründen vazgeçmelisiniz.Sadece Windows 10 için değil Office için de yine orjinal ürün kullanmanız lazım çünkü siz bilmeden excel dosyanızdan virüs bulaşabiliyor.

Korsan Windows kullanıcılar bilgisayara crack atarak aslında bilgisayarını bir zombi bilgisayara çevirmiş bulunuyorlar.Bu zombi bilgisayarlar da çeşitli hacker saldırılarında kullanılıyor.Malezef bunu bilmiyenlerin sayısı az değil.Siz siz olun asla korsan windows kullanmayın.

 • Windows Ink den yararlanma

Windows Ink ile bilgisayarınızda anında çok rahat notlar almanızı sağlıyor.İsterseniz ekran görüntüsü alıp onun üzerine notlar alabiliyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 • Çoklu Ekran Özelliği

Windows 10 ile artık sekmeler arasında kaybolmanıza gerek yok.Çoklu ekran özelliği sayensinde her bir çalışmalarınızı yeni bir masaüstü oluşturarak gruplandırma yapabilirsiniz veya 2 işlem için ekranı ortadan ayırığ ikisine birden odaklanabilirsiniz.

Bu özelliği görmek için Windows tuşuna basılı tutup sekme tuşuna basmanız yeterli.

Bu sayede artık çalışmalarınız daha düzenli olacaktır.

 

 

 

 • Windows Hello

Windows 10 ile gördüğümüz diğer özelliklerden biride Windows Hello.Windows Hello parmak izi yada göz tanıması ile bilgisayarınızı veya uygulamalarınızı daha güvenli açmanızı sağlıyacak.Özellikle uygulamalar da istenmeyen kişilere karşı koruma sağlıyacak.Sürekli geliştirilen Windows Hello ileride web sitelerinde de çalışabilir bu sayede paralolarınızı aklınızda tutmanıza gerek olmucak.Henüz Türkiye ‘de yaygınlaşmasa da ileride mutlaka olucaktır.

 • Cortana

Microsoft ‘un akıllı asistani Cortana birçok anlamda işinizi kolaylaştırıyor.Sadece ne yapmak istediğinizi Cortana ‘ya söyleyin gerisine karışmayın.Fakat Cortana’da henüz Türkçe dil desteği bulunmuyor.

 

 • Daha gelişmiş Windows Defender

Windows Defender bildiğiniz anti-virüs programlarından daha iyi ve hızlı.Çoğu anti-virüs programı bilgisayarızın  hızını olumsuz etkiler ve zaman kaybetmenizi sağlar.Microsoft Windows Defender’a çok güveniyor ve bencede gayet sağlam bir program.Windows 10 ile beraber gelen program , diğer anti-virüs programları gibi aynı işlemleri yapıyor fakat daha iyi ve daha hızlı.Bazı anti-virüs programları aslında virüs bulaşmayan bir dosyayı virüs bulaştı diye direk siliyor, bu sorun Windows Defender da olmuyor.Şahsen benim bilgisayarımda Windows Defender‘dan başka bir anti-virüs programı yok ve gayet memnunum.

 • Gizlilik daha önemli

Windows 10 ile gelen Cortana ve Windows Hello ‘dan sonra Microsoft gizliliğe verdiği önemli Windows 10 da artarak devam ettiriyor.Microsoft Kişisel Pazarlama Müdürü Levent Bey ‘in yazısına  buradan ulaşabilirsiniz.

 

 • Microsoft Edge

Windows 10 ile gelen Microsoft Edge İnternet Expoler ‘dan çok daha gelişmiş ve çok daha hızlı fakat kullanıcılar bu hızın yeteri kadar olmadığını düşünsede hızı artmış durumda.Microsoft Edge de çok yararlı özellikler var bunlardan birkaçı ekran görüntüsünün üzerinde not alabiliyorsunuz ve bir sitedeki makaleyi okuma moduna alıp dikkatinizi dağıtacak unsurlardan rahatlıkla kurtulup okuyabiliyorsunuz.Başlangıctaki haber akışı sayesinde haberleri takip edebilirsiniz ve Chrome veya Mozilla’daki bilgilerinizi tek bir tıklama ile Microsoft Edge ye geçirebiliyorsunuz.Microsoft Edge ‘yi Windows 10 a geçmek için bir neden olarak görmeseniz bile kullanıcıların işini kolaylaştıran özellikler mevcut.

 • Daha iyi yedekleme ve kurtarma ve beğenmesseniz windows 7 ye tekrar geri dönebilirsiniz.

Windows 7 de de var olan yedekleme Windows 10 da daha iyi durumda.Bilgisayarınızı belirlediğiniz bir zamanki halinde geri getirebilirsiniz.Üstelik Windows 10 u beğenmesseniz Windows 7 ye geri yükleyebilirsiniz fakat Windows 10 şuana kadarki en iyi Windows ve Windows 10 u beğenmiyeceğinizi düşünmüyorum.