NodeMCU Erişim Noktası Yapma (Access Point)

access point

 

Merhaba, bu yazı da NodeMCU yu erişim noktası nasıl yapılır(daha doğrusu esp8266 yı)  onu anlatmaya çalışacağım. Açıkçası ESP8266 nın böyle bir özelliği olduğunu bilmiyordum ama internette birkaç öğreneğine rastladım. Erişim noktası yapmadaki amaç diğer Esp8266 larla haberleşme yapmak için kullanılabilir yada nodeMCU ile Arduino yu haberleştirmek istediğiniz de kullanılabilir. Gerçi araştırmak lazım daha iyi yöntemler var mıdır diye 

Kodun temeli  fazla uzun değil çabucak anlaşılacak biçimde ama haberleşmenin ilerleyen bölümlerinde biraz karışacak gibi duruyor. Özellikle benim gibi html bilmeyenlerin browser ı biraz görsel olarak düzenlemek isteyenlerde.

Yukarıda ki kodu yazdıktan sonra artık ESP8266 bir erişim noktası(access point) olacaktır. Erişim noktası olduğuna göre ESP8266 ya wifi ye bağlanabilen bütün cihazlardan erişebilirsiniz. Erişmek için tarayıcıdan http://192.168.4.1 adresine girmeniz gerekiyor. Ben telefondan ve bilgisayardan  denedim.

 

“NodeMCU Erişim Noktası Yapma (Access Point)” için 2 yorum

 1. Faydalı paylaşımınız için çok teşekkürler. Bir sorum vardı. Sketchte yazdığınız;
  const char * ssid = “esp deneme” ;
  const char * password = “espdenemesi123” ;
  Kısmındaki ssid ve password evin internetinin wifi ismi ile şifresi oluyor sanırım. Bu kısımları doldurmasak veya bu ssid ve password kodlarını sketchten silersek, espyi erişim noktası yapamazmıyız?

  1. Merhaba , öncelikle teşekkür ederim.
   SSID ve password esp nin kendi ssid ve password’udur.Başka cihazların görebilmesi ve bağlanabilmesi için bunları uygulamanız gerekmektedir.

Yorumlar kapatıldı.