Kategoriler
Microsoft-Windows

Herşeyin Bir Algoritması Var!

Herkese merhaba,bu yazının ana fikri algoritma mantığı ve kodlama.Bu doğrultuda ne yapabiliriz? Bilgisayarda birşeyler üretmek ne anlama geliyor?Bunlardan bahsedeceğim.

 

Algoritma Nedir?

Algoritma,belirli bir işi tamamen bitirmek için o işdeki  sırayla kullandığımız adımlar olarak tanımlananbilir.Örnek vermek gerekirse sabah uyandınız ve kahvaltı yapmak istiyorsunuz bu belirli bir adımları izleyerek şöyle yapabilirsiniz.

  1. Yataktan kalk
  2. Lavaboya git
  3. Kahvaltı hazır mı?
  4. Kahvaltı hazırsa masaya otur ,değilse kahvaltıyı hazırla
  5. Kahvaltı yap.

Akış diyagramı ‘na da buradan bakabilirsiniz.

Bu şekilde yaptığınız her işte bir algoritma vardır.Yemek yerken,çalışırken,hasta olduğumuzda yapacaklarımız,seyehat ederken vb.

Aslında insan beyni bunu otomatikman yapar fakat bilgisayara bu adımları biz söylememiz gerekir işte bu yüzden kodlama yaparken iyi bir algoritmaya ihtiyacımız vardır.Çünkü yazdığımız kodları sıraya koymamızı ,düzgün ve en az hata ile kod yazmamızı sağlar.

Çocukların algoritma mantığını anlaması ve kodlama ile tanışması onların analitik düşünme yeteneğini geliştirir.Bu da okuldaki matematik dersi gibi derslerinde iyi olmasını sağlar.

Ailelerin “Benim çocuğum Bilgisayar Mühendisi yada Yazılım Mühendisi olmak istemiyor veya olmucak o zaman niye bunları öğrensin?”demesine ise cevabım “Artık bilgisayar her meslekte kullanılıyor ve kodlama ise çocuğunuzun kendini geliştirmesi için bir araç. En basitinden excel deki kodları şirketler biliyor olarak sayıyor.”olur.

 

Bilgisayarın sadece vakit öldürmek olduğunu düşünenler kodlama yapmak ile birşeyler üretmeye atılabilir.Bunun sizi en sevindiren yanını  yazdığınız kodları somut bir projeye dönüştürdüğünüzde tadıcaksınız.

Peki kodlamaya nasıl ve nereden başlamalı sorularına , ilk olarak Microsoft’un Açık Akademi‘de verdiği dersleri izliyebilirsiniz ek olarak benim de takip ettiğim Dr.Şadi Evren Şeker ‘in youtube kanalındaki videoları izliyebilirsiniz.

Tabikide bilgisayarda birşeyler üretmek sadece kodlama yapmaktan geçmiyor.Hayal gücü yüksek olanlar grafik tasarımla uğraşabilir, videolara istediği gibi animasyonlar ,efektler ekleyip düzenleyebilir,İngilizcesi iyi olanlar filmler için Türkçe altyazı yazabilir ve daha birçok şey yaparak bilgisayarda birşeyler üretebilirsiniz.Bilgisayarda ürettiğiniz şey boşa gitmez mutlaka bir yerde kullanırsınız.Bence en önemlisi ürettiğiniz şeyin boşa gitmemesidir.