Kategoriler
Microsoft-Windows

Bing ‘i Tanıyın

Microsoft ‘un karar verme motoru BİNG

Bing daha önceden ismini duyduğunuz Windows Live Search ,Live Search yada MSN Search un yerini almıştır.2009 yılında yayınlanan Bing bugun Google ‘ın en büyük rakibi oldu.

Microsoft’un arama motoru piyasasına neden girdiği hakkında ise Google’ın değişik teknolojilere girmesinden oluşan rekabet olduğu söyleniyor.Google ‘dan iyi olduğu yerlerde yok değil.

Bing özellikle diğer arama motorlarına göre en iyi olduğu yanlardan birtanesi ise arama yaparken sağda solda çıkan reklamlardan göstermemesi.

İlk çıktığında ”alışkanlıklarınızı değiştirecek’‘iddasıyla duyrulan Bing ‘in aslında adı daha önce Kumo olarak duyrulmuştu.Steve Ballmer yaptığı açıklamada şöyle diyor “Dünyanın 2. bir arama motoruna ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Bing bir arama motorundan çok, bir karar verme motorudur.” karar verme motoru olduğunu bize hissetiriyor gibi.Örneğin bir arama yaptığınızda size o aramayla ilgili şeyler çıkartıyor ve sizin hangisine ihtiyacınız olduğunu seçmenizi istiyor.

Sağ taraftaki yerde ise arama yaptığımız kelime yada cümle ile ilgili yazıları gösteriyor.


Google’ın Bing ‘den aldığı bir özellik olarak söylenen arka plan resminin belirli zaman aralıklarında değişmesi ise sade olarak tasarlanmış olan Bing ‘in havasına hava katıyor diyebiliriz.

Ayrıca Bing ‘i hesap makinesi şeklinde kullanabilir,hava raporuna ,güncel haberlere de anında ulaşabilirsiniz.

Google ‘in translate’ine karşılık Bing ‘de Microsoft Translator bulunuyor.

Ayrıca  Sağ taraftaki ayar simgesine tıklayıp menü çubuğunu göster dediğinizde üstte görünen Microsoft servislerine ulaşabilirsiniz.

 

Eğer Bing kullanmaya karar verdiysenin tarayıcı olarak Microsoft Edge ‘yi kullanmayı tavsiye ediyoruz zira Bing ‘in en verimli olduğu tarayıcı Microsoft Edge’dir.