Kategoriler
Arduino

Akıllı Çöp Kutusu

Arduino ile akıllı çöp kutusu yapımı

Bu projeyi 2 farklı motor kullanarak yapabiliriz(step motor yada servo motor).Sizde olan yada iki motordan birini kullanabilirsiniz fakat ben servo motor  ile yaptım.Step motorun kodlarına buradan bakabilirsiniz.

Servo Motor ile Akıllı Çöp Kutusu

Malzemeler

 • 1 adet  RC Servo Motor (sg90)
 • Arduino Uno
 • HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü
 • 9v pil
 • Yapıştırmak için sıcak silikon tabancası ve biraz silikon

Bu malzemeleri aceleniz yoksa aliexpress.com dan alabilirsiniz yada hemen yapmak istiyorsanız robotistan.com dan sipariş verebilirsiniz.

Devre şemasına bakalım;

 

İlk olarak mesafe sensörünü bağlıyalım

 1. Mesafe sensöründeki VCC pini 5V a gidicek,servo motordan da 5v çıkışı olacağı için ben breadboard kullandım.Öncelikle mesafe sensöründeki VCC,Trig,Eko,GND pinlerini arduino daki belirlediğiniz bir yere takalım
 2. Mesafe sensörünün VCC pininden gelen kabloyu breadboard üzerinde bir  yuva atlayın ve diğer yuvadan bir kablo yardımı ile Arduino’ nun 5v pin i ne bağlıyalım(boş bıraktığımız yere servo motorun 5v çıkışı gelicek)
 3. Mesafe sensöründeki Trig pininin bağlı olduğu stundaki bir yuvadan bir kablo ile Arduino’nun 7.pinine bağlıyalım
 4. Aynı şekilde Eko pininide Arduino’nun 8.pinine bağlıyalım
 5. Mesafe sensöründeki GND pinini  yine kablonun breadboard üzerindeki bağlı olduğu stundan bir kablo yardımı ile arduinonun GND pinine bağlıyalım.Yine GND nin bağlı olduğu bir yuvaya da servo moturdan bir kablo çekeceğiz.

Şimdi servo motoru bağlıyalım

Servo motordan 3 çıkış vardır.Bunlardan kahverengi kablo GND ye,sarı kablo Arduino üzerindeki bir pwm pinlerine(Pinlerin yanında bir işaretle gösterilir) ve turuncu kablo ise 5v a bağlanır.

 1. İlk olarak kahverengi kabloyu breadboard üzerindeki mesafe sensörünün GND sini taktığımız sütüna takalım
 2. Turuncu kabloyu  da breadboard üzerindeki mesafe sensörünün VCC den gelen kablosunun olduğu stüna takalım
 3. Sarı kabloyu ise Arduino’nun pwm pinlerinden 9.pine bağlıyalım

 

Bağlantımız bu kadar şimdi kod kısmına geçelim

Servo motoru kullanmak için Arduino IDE  de kod satırına ilk olarak servo kütüphanesini eklememiz gerekiyor.Bu kütüphane Arduino’yu yüklediğinizde yanında geliyor.Eğer sizde yoksa  arduino.cc  adresinden indirebilirsiniz.

 

1.
2.

Kodu buradan indirebilirsiniz

Şimdi ise çöp kutusuna montajını yapalım

 • ilk olarak çöp kutusunun ön tarıfına mesafe sensörünün gireceği kadar delik açıyoruz.

 • Çöp kutusunun yanına Breadboard’u  ben bantla yapıştırdım isterseniz delik açıp lastik bir iple bağlıyabilirsiniz yada aklınıza ne gelirse.

 • Breadboard ın üzerine resimdeki gibi Arduino’yu koyup iki taraftaki deliklerden bir lastik ip ile bağlıyalım.Servo motorun kablolarınıda delikten geçirdikten sonra yukarıdaki devre şemasına bakarak bağlantıyı yapınız.
 • Bir delikte çöp kutusunun üst kısmına açalım.Buradan teli geçirip silikonlucaz.
 • Servo motoru çöp kutusuna yapıştırmadan önce  servo motorun uzun başlığından  sert bir tel yada demir geçirip kanca şeklinde yapmamız lazım.İlk önce kanca şeklinde yapalım sonradan ucunu ateşte ısıtıp servo motorun plastik başlığından geçirelim.

 • Şimdi servo moturu çöp kovasının arka içine silikon ile yapıştırıp teli de üst delikten geçirince projemiz bitmiş olucak.(üst deliğin yerini ,servo motorun başlığının uzunluğu kadar çöp kutusunun kapağının başından itibaren delin)

 

Akıllı çöp kutusu projemiz Arduino’ya kodu yükledikten sonra hazırdır.Bilgisayardan güç almak istemiyorsanız 9v luk pili Ardunio nun pil girişine takın ve  güle güle kullanın.